Vítání jara

 

Vážení přátelé, milí diváci,

 

multižánrovým festivalem Vítání jara slavíme příchod dlouho očekávaného a pro mnohé nejkrásnějšího ročního období. Jeho rozmanitost je inspirující také pro tvorbu dramaturgie projektu, u které klademe důraz především na různorodost hudebních žánrů. V rámci osmnáctého ročníku Vítání jara jsme pro vás tentokrát připravili sedm festivalových večerů.

 

Pro první čtyři koncerty jsme vybrali krásné a příjemné prostředí Kostela sv. Šimona a Judy v Praze 1 na Starém Městě. Tento původně klášterní barokní kostel dnes slouží ke koncertním účelům.  

 

Na zahajovacím koncertě přivítáme ve středu 20. března první jarní den astronomického kalendáře. Pozvání přijali Hradišťan s Jiřím Pavlicou a vzácným hostem večera bude paní Hana Maciuchová.

 

Na druhém koncertě vystoupí vůbec poprvé v rámci festivalu Vítání jara skvělá zpěvačka a instrumentalistka Lenka Dusilová se svým projektem Sólo. Lenka se stala ikonou odvážného, novátorského popu, která však neztrácí většinové publikum, jež si za léta svého působení vybudovala. V samostatných sólových vystoupeních experimentuje s loop machine, stylovou otevřeností, hráčskou erudicí a rozšířenými nezaměnitelnými vokálními technikami.

 

Třetí festivalový večer jsme svěřili souboru Spirituál kvintet, který se stal jakousi dvorní kapelou festivalu. Účinkovali snad na všech ročnících Vítání jara. Spirituál kvintet jistě není třeba blíže představovat. Je pro nás ctí, že zůstává festivalu po léta věrný. Také letos tedy zveme opět všechny příznivce na jarní rozjímání se stálicí naší folkové scény.

 

Seriál koncertů v Kostele Šimona a Judy uzavře svým recitálem v rámci čtvrtého festivalového večera zpěvák, textař a skladatel Vlasta Redl s Tichou partou. Ve své bohaté tvorbě dokázal osobitým způsobem skloubit rock, bigbít, folk a lidovou hudbu. Píše také scénickou hudbu a podílel se na tvorbě téměř šedesáti hudebních alb.  

 

Stejně jako v posledních letech jsme pro vás připravili festivalový koncert i v Divadle Hybernia. A opět to bude vskutku výjimečný večer. Na jevišti budeme mít jedinečnou příležitost uslyšet legendu českého rocku Vladimíra Mišíka společně s manželkou Evou, dcerou Bárou a syny Matěm a Adamem. Mišíky budou doprovázet také jejich kapely ETC..., Gingerhead a E+Mausy. Koncert nese název Nechte zpívat Mišíky, který evokuje ručně psaný nápis na zdi z roku 1983, kdy komunistický režim zakázal Vladimírovi Mišíkovi veřejně vystupovat.

 

Závěrečné dva květnové festivalové koncerty jsme pro vás připravili na úžasné Lodi Tajemství bratří Formanů. Věříme, že nevšední a příjemné prostředí originální divadelní scény přímo na vlnách Vltavy v kombinaci s pohodovou muzikou vám dá alespoň na chvíli zapomenout na každodenní starosti.

 

Předposlední šestý festivalový večer vám zpříjemníme rockovými baladami světové hudební scény. Acoustic Noise Band je projekt Pavla Gregora a Vladimíra Dvořáka, jinak zpívajících rockových kytaristů, kteří se zde představují jako akustičtí interpreti vlastních a především světových hitů té nejvyšší kvalitativní a léty ověřené rockové produkce. Přestože je ozvučení pro jejich vystoupení nutné, je komornější pojetí známých skladeb v tomto aranžmá dvou akustických kytar a vypjatých dvouhlasů působivě neobvyklé, aniž by však současně ztrácelo šťavnatou jiskru a razanci rockových autorů a hudebníků.

 

Festival uzavře další dvojice známých písničkářů Ivo Jahelka a Miroslav Paleček. Koncert se skládá ze dvou samostatných částí. V té první se představí Miroslav Paleček – polovina známé dvojice Paleček a Janík, která patří k legendám českého folku. V originální interpretaci zazpívá nejen oblíbené Ježkárny - písně V+W+J, ale i řadu svých osobitých autorských skladeb. Písničkám již tradičně nechybí melodičnost, nevtíravost a nadhled. Ve druhé části pořadu pobaví Ivo Jahelka, který je známý jako „zpívající právník“, svými zhudebněnými soudničkami, baladami ze života a perličkami přímo ze soudních síní a předsíní. Na každý pád tyhle dva písničkáře stojí za to vidět a hlavně slyšet.

 

Vážení přátelé, za všechny, kteří se na festivale Vítání jara podílejí a jimž patří náš dík, vám přeji příjemné kulturní zážitky. Doufáme, že vás festivalové koncerty opět příjemně naladí a naplní positivní energií.

 

Lubomír Čížek

Music Art Prague

copyright 2018 Vitanijara.com