Vítání jara

Vážení přátelé, milí diváci,

festivalem Vítání jara slavíme příchod dlouho očekávaného a pro mnohé nejkrásnějšího ročního období. Jeho rozmanitost je inspirující také pro tvorbu dramaturgie projektu, u které klademe důraz především na různorodost hudebních žánrů. V rámci sedmnáctého ročníku Vítání jara jsme pro vás připravili osm festivalových večerů.

Zahajovací koncert v Salesiánském divadle věnujeme českému swingu 30. a 40. let 20. století. Písničky Jaroslava Ježka, Jiřího Traxlera, Kamila Běhounka a dalších předvede v originální interpretaci mladý energický swingový Orchestr Ježkovy stopy.

Druhý festivalový večer jsme svěřili souboru Spirituál kvintet, který se stal jakousi dvorní kapelou festivalu. Účinkovali snad na všech ročnících Vítání jara. Spirituál kvintet jistě není třeba blíže představovat. Je pro nás ctí, že zůstává festivalu po léta věrný. Také letos tedy zveme opět všechny příznivce na jarní rozjímání, tentokrát do Salesiánského divadla.

Ve spolupráci s agenturou ArteVisio a za podpory hlavního města Prahy, JRP HERA Uses of the Past a Filozofické fakulty Univerzity Karlovy jsme do programu festivalu zařadili mimořádný festivalový večer v Bazilce sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. Koncert pod názvem Regnum et Imperum | ke kořenům české státnosti zazní v podání vynikajícího souboru Schola Gregoriana Pragensis s uměleckým vedoucím Davidem Ebenem

Těší nás, že můžeme přivítat dalšího milého festivalového hosta, velkou stálici domácí hudební scény Lenku Filipovou. Dosud vydala více než 20 alb různých stylových žánrů. Většina z nich byla oceněna jako zlatá nebo platinová. Působí také jako autorka hudby a řada jejích skladeb se stala velkými a trvalými hity. Nikdy také zcela neopustila svoji původní profesi klasické sólové kytaristky, což nakonec vyústilo v několik LP desek věnovaných pouze klasické kytarové hudbě. Dostalo se jí také celé řady domácích i mezinárodních uznání a ocenění. Lenka Filipová vystoupí společně se svými hosty na třetím festivalovém koncertě v Kostele sv. Šimona a Judy a mimo své známe hity vám představí také keltské písně ze své nové desky.

Veliký kulturní zážitek slibuje čtvrtý festivalový večer v Divadle Hybernia. Po delší odmlce máme možnost znovu shlédnout v podání souboru Hradišťan mimořádně úspěšné hudebně taneční pásmo Jiřího Pavlici a choreografky Ladislavy Košíkové "O slunovratu". Texty písní pochází z pera básníka Jana Skácela a ze zdrojů lidové poezie. Autoři o nadčasovém projektu říkají:

Žijeme v překotné době, která nám přináší množství nových poznatků, podnětů, zážitků, ale také chaos a zmatení hodnot. Jako bychom zapomněli rozlišovat podstatné od nepodstatného, jakoby se vytratil smysl pro "řád věcí". Naším pořadem "O slunovratu" chceme připomenout mnohé z principů, které ctili a chápali lidé před námi a které jsou platné a potřebné i pro dnešního člověka. Uvědomění si sounáležitosti s přírodou a ročním koloběhem je jedním z nich a dává lidskému životu i jeho snažení jistý řád. "Vždyť je čas sázet i trhat, čas plakat i čas smát se, čas mlčet i čas mluvit, čas boje i čas pokoje, čas zrození i umírání ..." To vše platilo a platit bude, to vše patří k plnosti lidského života. Cítili jsme potřebu vrátit se k těmto odvěkým symbolům a hledali takové hudební a taneční prostředky, které by je co nejvíce přiblížily.

Pátý festivalový večer vás pozveme do Malostranské besedy, kde vám v koprodukci s pořádající agenturou 100 Promotion nabídneme vystoupení skvělé kapely Session Americana. Tito znamenití muzikanti by se dali také nazvat rockovou partou v hrnku čaje nebo, chcete-li, folkovou kapelou v lahvi whiskey. Jejich vystoupení jsou vskutku unikátním hudebním zážitkem. Kapela sedí kolem stolu s jedním mikrofonem a používá hromadu netradičních hudebních nástrojů jako například suitcase drum (zastaralý kufr předělaný na basový buben), předválečnou kytaru, mandocello a všechny jeho menší sourozence… Kapela čerpá z hudebního odkazu americké folk-country scény. Akustické nástroje, silné melodie, dokonale sladěné vokály, muzika „na dřeň“ a radost z hudby - to vše je bostonská kapela Session Americana.

Závěrečné dva květnové festivalové koncerty jsme pro vás připravili na úžasné Lodi Tajemství bratří Formanů. Věříme, že nevšední a příjemné prostředí originální divadelní scény přímo na vlnách Vltavy v kombinaci s pohodovou muzikou vám dá alespoň na chvíli zapomenout na každodenní starosti. Předposlední šestý festivalový večer se ponese v temperamentních rytmech romské hudby. Po delší době jsme opět pozvali nám již známou kapelu Bachtale Apsa, v překladu Slzy štěstí. Název přesně vystihuje pestrost nálad a emocí, které jejich hudba v posluchačích vyvolává. Kapela spojuje muziku balkánských, maďarských, španělských, ruských i slovenských Romů. Nechybí samozřejmě klasické čardáše. Skvělé vokály a brilantní instrumentální výkony činí z kapely romskou hudební klasiku v nejlepším slova smyslu. Repertoár tvoří také autorská tvorba Mária Biháriho, který se v minulosti výrazně podílel také na odkazu Zuzany Navarové a kapely KOA. Hudební projev kapely vás vtáhne do víru vášnivé muziky, která nepochybně rozproudí váš kardiovaskulární systém a povzbudí mysl.

Poslední festivalový večer se vám představí Cimbálová muzika České filharmonie. Dlouhou dobu fungovala jen příležitostně jako hudecká kapelka při oslavách přátel. Impulsem pro intenzivnější práci bylo pražské vystoupení zpěváka Bobby McFerrina, který si cimbálovku vybral jako partnera pro svůj koncert ve Dvořákově síni Rudolfina v roce 2013. Většina členů souboru měla nějakou folklorní zkušenost, ale je třeba poctivě říci, že až na dvě moravské výjimky, jsou členové kapely rodilí Pražáci a navíc muzikanti vystudovaní v klasické hudbě. Na koncertě tak uslyšíte nejen folklor ze všech koutů Střední Evropy, ale jako bonbónek i aranže vážné hudby.

Vážení přátelé, za všechny, kteří se na festivale Vítání jara podílejí a jimž patří náš dík, vám přeji příjemné kulturní zážitky. Doufáme, že vás festivalové koncerty opět příjemně naladí a naplní positivní energií.

Lubomír Čížek

Music Art Prague

copyright 2018 Vitanijara.com